Nowe karetki dla pogotowia

O 10 nowych ambulansów powiększyła się flota Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ze środków w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia.

Nowe karetki to pojazdy marki Mercedes Benz. Każda wyposażona jest w nowoczesny sprzęt, który pomaga ratować ludzkie życie. Znajdziemy tu więc m.in. respirator, defibrylator, krzesełko kardiologiczne, pompę infuzyjną i ssak. Koszt zakupu 10 ambulansów wraz z wyposażeniem wyniósł w sumie 6 065 462,20 zł, z czego wkład własny WSPR w Szczecinie to 1 063 462,20 zł. Dofinansowanie pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ze środków w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia. Oficjalne przekazanie ambulansów odbyło się w sobotę, 25 września 2021 roku na terenie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

– Te karetki to takie mobilne jednostki intensywnej terapii na najwyższym europejskim poziomie – mówił podczas uroczystości Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. – Z jednej strony pozwolą szybko dotrzeć do pacjenta i nieść pomoc, a z drugiej wpłyną na komfort ludzi, którzy tę pomoc niosą. To jest z naszej strony zauważenie tej grupy zawodowej, bo pamiętajmy, że ratownicy medyczni i lekarze wykonują niezwykle ciężką pracę. Dzięki tym karetkom ta praca będzie mogła być choć trochę lżejsza i łatwiejsza.

Nowe ambulanse zastąpią te najbardziej wyeksploatowane i najstarsze jeżdżące w systemie na terenie województwa zachodniopomorskiego. Trafią do 9 filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego – dwie stacjonować będą w Szczecinie, a pozostałe pojechały do Międzyzdrojów, Nowogardu, Reska, Kołobrzegu, Koszalina, Dębna, Drawska Pomorskiego i Sławna. Mieszkańcy regionu będą mogli je rozpoznać po żółtym kolorze karoserii – kolor ten jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, które wskazują, że od stycznia 2028 roku wszystkie ambulanse funkcjonujące w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego mają mieć ujednolicony żółty kolor karoserii i oznakowanie.

– Ambulanse zostały zakupione w ramachprojektu „Doposażenie WSPR w Szczecinie w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 – część II” – mówi Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie. – Dofinansowanie jakie otrzymaliśmy wyniosło 5,2 mln zł. Ze środków własnych dołożyliśmy ponad 1,06 mln zł i oprócz nowych karetek zakupiliśmy także 16 tys. masek FFP2 oraz prawie 4 tysiące kombinezonów.

Powrót do listy wpisów
Wróć do szybkiego dostępu