Nowa siedziba pogotowia w Szczecinie gotowa

Wygodne pokoje dla ratowników, przestronny garaż dla ambulansów, nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych, a do tego nowe biura, apteka, myjnia z dekontaminacją i zaplecze techniczne dla karetek – to wszystko znalazło się w głównej siedzibie WSPR w Szczecinie, której oficjalne otwarcie odbyło się we wtorek, 20 czerwca 2023 roku.

Widok z lotu ptaka na dwa nowe budynki pogotowia przy ul. Twardowskiego

W ramach inwestycji na terenie o powierzchni ponad 1,7 ha przy ul. Twardowskiego 18 powstały dwa całkowicie nowe budynki – B1 i B2. W budynku B1 znajdują się pomieszczenia biurowe dla administracji, archiwum główne, serwerownia, pomieszczenia gospodarcze, sale szkoleniowe oraz sala konferencyjna a także Centrum Symulacji Medycznych, które zostało przeniesione z filii w Międzyzdrojach. W CSM znaleźć można wysokiej wierności symulatory pacjentów, symulator przedziału medycznego ambulansu i symulator przedziału kierowcy. Ten ostatni jest nowym nabytkiem WSPR Szczecin, zakupionym w ramach polsko-niemieckiego projektu GeKoM. Ratownicy medyczni będą na nim doskonalić techniki jazdy pojazdem uprzywilejowanym. Symulator w środku wygląda i porusza się jak prawdziwy przedział kierowcy karetki – znajdują się w nim podstawowe elementy pojazdu takie jak kierownica, skrzynia biegów, hamulec czy kierunkowskazy. Obraz wyświetlany w symulatorze odzwierciedla widok, jaki obserwuje kierowca prowadzący ambulans. Dzięki temu można nim symulować jazdę pojazdem uprzywilejowanym w różnych warunkach drogowych i atmosferycznych – tak aby realnie odwzorować sytuacje z jakimi na co dzień spotykają się kierowcy karetek.

W budynku B1, na drugim piętrze, znajdują się też pokoje z miejscami noclegowymi – ratownicy medyczni z innych filii w województwie oraz uczestnicy szkoleń będą mogli w nich nocować w przypadku odbywania kilkudniowych kursów.

W budynku B2 zlokalizowane są pokoje ratowników medycznych oraz lekarzy, szatnia, pokój czuwania, pomieszczenia działu farmacji oraz bieżącego uzupełniania w materiały medyczne i leki a także garaże dla ambulansów, stanowiska do mycia i odkażania karetek, pomieszczenia na odpady medyczne, pomieszczenia do naprawy sprzętu medycznego oraz magazyny bielizny i odzieży. Nie brakuje stanowisk do bieżącej obsługi ambulansów.

Teren wokół budynków został zagospodarowany. Pojawiły się nowe ławki, stojaki rowerowe i nasadzenia. Na terenie znajduje się także 81 miejsc parkingowych (częściowo zadaszonych) z możliwością ładowania pojazdów elektrycznych.

Ta inwestycja to dowód , że wszyscy chcemy dbać o zdrowie i życie mieszkańców. Teraz pomoc będzie szybsza i lepsza. Aby robić rzeczy wielkie i dobre trzeba współdziałać, jak w tym przypadku – podkreślił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

W nowej siedzibie stacjonować będzie 8 systemowych zespołów ratownictwa medycznego i dwa zespoły transportowe. Podczas jednego dyżuru na wezwania oczekiwać tu będzie blisko 20 medyków. Do nowej siedziby zostanie też przeniesionych ponad 60 pracowników administracyjnych, którzy teraz pracują w budynkach przy al. Wojska Polskiego i przy ul. Mieszka I.

–  Jestem dumny, że WSPR to najlepsza tego typu placówka w Polsce. Nasi ratownicy są bardzo dobrze wyszkoleni, we flocie pojazdów jest 140 nowoczesnych ambulansów, inwestujemy również w siedziby stacji w Szczecinie i w terenie. Dziękuję za to Panu Dyrektorowi Pałce i całej załodze liczącej 1320 osób. Dzisiejsza uroczystość to zwieńczenie  dłuższego procesu, który rozpoczęło poszukiwanie lokalizacji i wymiana działek z Gminą Miasto Szczecin, a następnie spięcie montażu finansowego przedsięwzięcia. Już wtedy wiedzieliśmy, że Szczecin potrzebuje dwóch siedzib, dlatego nie tak dawno powstała stacja przy ulicy Duńskiej, teraz – ta główna – przy ulicy Twardowskiego. Te zmiany zapewnią bezpieczeństwo chorych na najwyższym poziomie. Nowy obiekt oznacza dla ratowników komfort i spokój, którego tak bardzo potrzebują, kiedy codziennie narażają swoje zdrowie, by ratować nasze zdrowie –  powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

To największa inwestycja w historii naszej stacji pogotowia – mówi dyrektor WSPR w Szczecinie, Roman Pałka. Ma ogromne znaczenie nie tylko dla ratowników medycznych, ale również dla mieszkańców. Teraz karetki wyjeżdżać będą do akcji w pełni przygotowane i bez korków, co skróci czas dotarcia do potrzebujących.

Całkowity koszt utworzenia nowej siedziby WSPR w Szczecinie wynosi 56,8 mln zł. Inwestycja została  sfinansowana ze środków własnych WSPR w Szczecinie (17,3 mln zł), a także dzięki wsparciu ze strony Urzędu Marszałkowskiego (11 mln zł w ramach dotacji oraz 11 mln zł w postaci działki) oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (17,5 mln zł w ramach dotacji).

Powrót do listy wpisów
Wróć do szybkiego dostępu