Zabawne grafiki z przesłaniem

Na facebook’u WSPR w Szczecinie publikowane są humorystyczne grafiki dotyczące pracy zespołów ratownictwa medycznego i dyspozytorów. Obrazki mają nie tylko bawić, ale też zwracać uwagę na ważne kwestie dotyczące m.in. wzywania pomocy czy zachowania na drodze, kiedy widzimy pojazd uprzywilejowany na sygnałach.

Kiedy należy zadzwonić po pogotowie? Jaka jest różnica między ratownikiem medycznym a sanitariuszem? Jakie informacje przekazać dyspozytorowi podczas wzywania pomocy? – to pytania, na które wciąż nie każdy potrafi odpowiedzieć poprawnie, a powinien. Aby ułatwić przyswojenie tej wiedzy (która może uratować życie!) WSPR w Szczecinie zainicjowała stworzenie wyjątkowej serii 12 grafik obrazujących problemy z jakimi zmagają się zachodniopomorscy członkowie zespołów ratownictwa medycznego i dyspozytorzy medyczni. Autorem serii jest grafik i rysownik mieszkający w Szczecinie Tomasz Panek (autor m.in. Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie).

– Kiedy zgłosiła się do mnie Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, zareagowałem bardzo pozytywnie – mówi Tomasz Panek. – Wielką satysfakcję sprawiają mi współprace, które pojawiają się w przestrzeni publicznej i „wychodzą” z Internetu. Przede wszystkim jednak lubię, gdy moje z pozoru banalne rysunki niosą za sobą większą wartość i są społecznie przydatne. Jeżeli chodzi o temat ratownictwa medycznego to przyznam szczerze, że jestem szczęśliwcem, który nigdy nie miał do czynienia z pogotowiem, tym bardziej byłem zaskoczony tematami, które otrzymałem. Usiłowanie wykorzystania karetki jako taksówki czy okłamywanie ratowników w sytuacji wymagającej pomocy wydawały mi się wyłącznie medialnymi pojedynczymi przypadkami a nie zwykłą rzeczywistością ratowników. Poza wielką satysfakcją z tworzenia mam nadzieję, że wspólnie uda nam się zwiększyć świadomość wśród obiorców i ktoś kiedyś będąc w potrzebie, w momencie dużego stresu, przypomni sobie „śmieszny obrazek z internetu” i będzie wiedział, co robić.

Trzy grafiki zostały już opublikowane na profilu WSPR w Szczecinie na facebook’u. Pozostałe ukazywać się będą w kolejnych dniach – każdej doby udostępniony zostanie jeden obrazek i garść ważnych informacji.

– Wierzymy, że wiedza, która prezentowana jest w lekki i przystępny sposób łatwiej i na dłużej zapada w pamięć – mówi Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie. – Grafiki wywołują uśmiech na twarzach, ale też uczą ważnych spraw i zachowań. Połączyliśmy więc przyjemne z pożytecznym i mamy nadzieję, że taka forma przyswajania wiedzy o ratownictwie medycznym czy też udzielaniu i wzywaniu pomocy, przypadnie do gustu pacjentom i pozostałym mieszkańcom regionu.

Powrót do listy wpisów
Wróć do szybkiego dostępu