Jak wezwać pogotowie?
999 Zapamiętaj
ten numer!
Dzięki niemu, w krytycznej sytuacji uratujesz ludzkie życie!

Sukces ratowników medycznych WSPR w Szczecinie

powiększ

2019-02-01

XIV Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym zaplanowano w dniach 29.01 – 1.02.2019 roku w Bielsku Białej. W zawodach udział wzięły 33 zespoły ratowników medycznych z Polski i z zagranicy. Na uczestników czekały różne zadania i symulacje zdarzeń, w których ratownicy medyczni musieli wykazać się wiedzą, umiejętnościami i sprawnością fizyczną. Sędziowie oceniali m.in. sposób komunikowania się, podejmowania decyzji i udzielania medycznych czynność ratunkowych.

Wśród zadań było m.in. jak najszybsze wbiegnięcie po schodach bez poręczy na 11 piętro budynku, udzielenie pomocy poszkodowanym w związku z atakiem nożownika na dworcu PKP czy pomoc poszkodowanym w wypadku drogowym.

Ze Szczecina na zawody pojechały dwa trzyosobowe zespoły ratowników medycznych WSPR. Zespół w składzie Łukasz Kondrusik, Roman Mantaj i Piotr Tatol zajął podczas zawodów 4. miejsce, natomiast zespół w składzie Bartłomiej Zimoch, Patryk Fortuniak i Maciej Denisiuk uplasowali się tuż za nimi na 5. miejscu. 

Dodatkowo nasi ratownicy zdobyli dwa puchary za najlepiej wykonane zadania „Petent” i „Druh”. Zadanie „Petent” polegało na udzieleniu pomocy 72-letniemu pacjentowi z odmą, który był początkowo reanimowany przez świadka zdarzenia. Według scenariusza w trakcie zdarzenia, dla dodatkowego utrudnienia, doszło do awarii sprzętu medycznego. Zadanie „Druh” polegało natomiast na udzieleniu pomocy pacjentowi z bólem w klatce piersiowej, który po 4 minutach trwania konkurencji nagle zemdlał.

Od naszych ratowników medycznych lepsze były tylko trzy zespoły, które stanęły na podium. 1. miejsce zdobyło Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, a 2. i 3. miejsca zdobyły zespoły z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.

Nasi ratownicy medyczni przygotowywali się do tegorocznych zawodów już na tydzień przed wyjazdem. Pod okiem kierownika działu szkoleń Krzysztofa Radka, po kilka godzin dzienni ćwiczyli różne scenariusze stanów nagłych. Dyskutowali nad skutecznością działania, wymieniali się wiedzą z najnowszych wydań literatury medycznej i dopracowywali sposoby współpracy.

Dyspozytornia

Szczecin Kołobrzeg

Dyrekcja Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie

ul. Mazowiecka 14
70-526 Szczecin
tel. 91 888 4200
Rzecznik Prasowy:
tel. +48 601 274 243
Pełne dane Napisz do nas

© 2015 - Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.