Jak wezwać pogotowie?
999 Zapamiętaj
ten numer!
Dzięki niemu, w krytycznej sytuacji uratujesz ludzkie życie!

Uratowali życie dzięki odwadze i defibrylatorowi AEG

powiększ

2018-12-24

Do zdarzenia doszło na terenie siłowni, która znajduje się w CHR Galaxy we wtorek (18.12.2018) o godz. 16.45. U 55-letniego mężczyzny, który przebywał na siłowni z synem, doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Obecni na miejscu ludzie natychmiast zadzwonili po karetkę. Dyspozytor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie wysłał na miejsce zespół ratowników medycznych. Jednocześnie pamiętając o tym, że w budynku znajduje się urządzenie AED, poprosił o jego przyniesienie i użycie. Dzięki instrukcjom dyspozytora, zgromadzeni na miejscu ludzie podłączyli urządzenie i wykonali dwa wyładowania przed przyjazdem ambulansu. Trzecią defibrylację z użyciem AEG wykonali już na miejscu ratownicy medyczni. Dzięki temu udało się przywrócić u 55-latka akcję serca. Mężczyzna został przewieziony na oddział kardiologiczny Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Takie zachowanie świadków zdarzenia jest godne pochwały. Pamiętajmy, że dzięki naszej szybkiej reakcji możemy uratować komuś życie. Zawsze o zdarzeniu zagrażającemu życiu powiadamiajmy służby ratunkowe dzwoniąc pod numer 112 lub 999. Nie bójmy się też samodzielnie udzielać pierwszej pomocy i używać AED, o ile mamy taką możliwość. Jeśli mamy wątpliwości, jak to zrobić, poradźmy się – tak jak w opisanym wyżej przypadku - dyspozytora.

 AED to automatyczny defibrylator zewnętrzny. Defibrylacja dosłownie oznacza zakończenie migotania komór. Jest jedyną, a zarazem skuteczną metodą zwiększającą szanse przeżycia podczas ciężkich zaburzeń pracy serca. Wykonana w ciągu 3 minut od utraty przytomności pozwala na przeżycie w 75 procentach przypadków. W wielu przypadkach nagłego zatrzymania akcji serca możliwe jest przywrócenie prawidłowej akcji serca poprzez wczesną defibrylację. Może ją wykonać AED. Po przyklejeniu do klatki piersiowej ofiary dwóch elektrod defibrylator sam wydaje instrukcje postępowania. Wyświetlając je na ekranie oraz wydając polecenia głosowe urządzenie przejmuje nadzór nad akcją ratunkową. Analizuje rytm serca poszkodowanego i decyduje o tym, czy przeprowadzenie defibrylacji jest konieczne, czy należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Dyspozytornia

Szczecin Kołobrzeg

Dyrekcja Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie

ul. Mazowiecka 14
70-526 Szczecin
tel. 91 888 4200
Rzecznik Prasowy:
tel. +48 601 274 243
Pełne dane Napisz do nas

© 2015 - Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.