Jak poprawnie wezwać pogotowie, co robić, kiedy zauważymy nieprzytomną osobę, jak udzielić pomocy w przypadku zadławienia – to tylko część zagadnień, które poznali wczoraj ukraińscy i polscy uczniowie oraz nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze. Wszystko w ramach wyjątkowych szkoleń przeprowadzonych przez medyków Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie z filii w Drawsku Pomorskim. Zajęcia zorganizowano dzięki funduszom przekazanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
I Liceum Ogólnokształcącego im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze to miejsce wyjątkowe – gro uczniów uczęszczających do placówki to obywatele Ukrainy. Tu poszerzają swoją wiedzę z geografii, biologii czy fizyki ale też uczą się języka polskiego. Dba o to wykwalifikowana kadra nauczycielska z Polski i Ukrainy. W czwartek uczniowie i nauczyciele z I LO w Białym Borze wzięli udział w bardzo ważnych szkoleniach dotyczących pierwszej pomocy. Zajęcia poprowadzili pracownicy WSPR w Szczecinie z filii w Drawsku Pomorskim – koordynator filii Alina Szymukowicz i ratownik medyczny Krzysztof Radziusz.
– Zajęcia były intensywne, ale przebiegły w bardzo sympatycznej atmosferze – przyznaje Alina Szymukowicz. – Uczniowie z wielką uwagą nas słuchali i z ogromnym zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia praktyczne. Uczyliśmy m.in. poprawnego wzywania pogotowia, właściwego uciskania klatki piersiowej w przypadku zatrzymania akcji serca czy odpowiedniego udzielania pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym.
Na potrzeby szkolenia zakupiono fantomy do nauki resuscytacji i fantomy Mini Anne, na których uczniowie i nauczyciele mogli w praktyce sprawdzić zdobytą podczas zajęć wiedzę.
– Naszym zadaniem jest przybliżenie zasady “Umiem – Potrafię – Pomogę”! – tłumaczy Alina Szymukowicz. – Każde dziecko pod wpływem różnych bajek i przygód superbohaterów marzy, aby zostać jednym z nich. Nic tak nie napawa dziecka dumą, jak posiadanie własnej super mocy, którą może być właśnie umiejętność ratowania drugiego człowieka. To dzieci i młodzież najczęściej podejmują się udzielania pierwszej pomocy. Potwierdzają to lekarze i ratownicy medyczni, którzy po wezwaniu dojeżdżają na miejsce wypadku. Dla dobra ogółu naszego społeczeństwa koniecznym jest przeprowadzanie działań mających na celu przybliżenie zasad udzielania pierwszej pomocy co jest podstawa naszego wniosku.
Kolejne szkolenia odbędą się w I LO w Białym Borze w poniedziałek 21 listopada 2022 roku. Całkowity koszt szkoleń wynosi 30 tys. zł, które zostały na ten cel przeznaczone z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.