Szkolenia z psychologiem dla ratowników

W ubiegłym roku wszystkie zespoły ratownictwa medycznego WSPR w Szczecinie udzieliły pomocy ponad 170 tysięcy razy. To blisko 500 interwencji każdego dnia. W ich trakcie medycy muszą wykazać się nie tylko ogromną wiedzą medyczną, ale także empatią, opanowaniem, odpornością na stres oraz umiejętnością odpowiedniej komunikacji z pacjentem. Chcąc ułatwić ratownikom to trudne zadanie Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie postanowiła zorganizować darmowe szkolenia dla swoich pracowników z zakresu radzenia sobie ze stresem, trudnymi doświadczeniami, spadkiem nastroju czy depresją.

– W wielu przypadkach to ratownicy medyczni jako pierwsi docierają na miejsce zdarzenia. Są świadkami tragicznych wypadków, ludzkiego cierpienia, bólu i rozpaczy. Oczywiście wykonują wtedy swoją pracę, skupiają się na udzieleniu pomocy, ale muszą też wiedzieć jak później poradzić sobie z trudnymi emocjami lub też kiedy samemu zgłosić się po pomoc do specjalisty. Wierzymy, że przygotowane szkolenia są odpowiedzią na potrzeby ratowników, będą dla nich sporą dawką przydanej wiedzy i jednocześnie dadzą możliwość podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych – mówi Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

W zajęciach udział weźmie w sumie blisko 360 ratowników medycznych, m.in. filii WSPR w Koszalinie, Stargardzie, Kołobrzegu, Policach, Goleniowie, Nowogardzie, Kamieniu Pomorskim, Świnoujściu, Międzyzdrojach, Łobzie, Gryfinie czy Drawsku Pomorskim. Każdy z nich weźmie udział w 6-godzinnych spotkaniach, które prowadzić będą psychologowie, psychiatrzy i trenerzy komunikacji. Program szkoleń został zaakceptowany przez Zachodniopomorskiego Konsultanta w dziedzinie Medycyny Ratunkowej.

Koszt szkoleń wynosi 43 150 zł i został w całości pokryty z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

– Ratownicy medyczni są grupą zawodową szczególnie narażoną na stres z uwagi na obcowanie z cierpieniem i  śmiercią oraz konieczność podejmowania trudnych decyzji, od których zależy zdrowie i życie pacjentów. Obecna w ostatnich latach pandemia spotęgowała poziom lęku i strachu u wszystkich osób, zwłaszcza u pracowników medycznych, którzy muszą mierzyć się z coraz trudniejszymi wyzwaniami zawodowymi. Skutki przedłużającego się stresu mogą mieć poważne i długotrwałe konsekwencje, dlatego tak ważna jest odpowiednia pomoc i wsparcie psychologiczne – mówi marszałek Olgierd Geblewicz

Pierwsze z zajęć odbyły się pod koniec września. Dziś – 13 października w Dniu Ratownictwa Medycznego – szkoli się kolejna 12-osobowa grupa ratowników ze Szczecina. Ostatnie zaplanowano na 12 listopada. Za udział w szkoleniu każdy z medyków otrzyma 6 punktów edukacyjnych w ramach doskonalenia zawodowego.

Powrót do listy wpisów
Wróć do szybkiego dostępu