Symboliczna wiecha na budynku koszalińskiej filii WSPR

To kolejny krok do powstania nowego budynku stacji pogotowia ratunkowego w Koszalinie. Na budynku przy ulicy Fałata 28, w poniedziałek 18 ma br. pojawiła się symboliczna wiecha. W wydarzeniu udział wzięli m.in.: wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jakub Kowalik, senator Stanisław Gawłowski, prezydent miasta Koszalin Tomasz Sobieraj, dyrekcja pogotowia oraz ratownicy z Filii Koszalin.

Nowa siedziba koszalińskiej Filii będzie dwukondygnacyjnym, kompleksowym centrum ratunkowym wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt. Na terenie obiektu znajdą się m.in. przestronne garaże, w których będzie stacjonowało 6 karetek, pomieszczenie odpoczynku dla ratowników medycznych i lekarza, pomieszczenie mycia i dekontaminacji ambulansów, magazyn leków i sprzętu medycznego oraz tlenu. W projekcie ujęta jest również przestrzeń do organizacji szkoleń.

– Wieszamy symboliczna wiechę. Widzimy obiekt, którego budowa trwa od 8 miesięcy. Wierzę, że ten nowoczesny budynek spełni oczekiwania koszalińskich ratowników medycznych – podkreślił wicemarszałek województwa Jakub Kowalik.  

Koszt prac szacuje się na blisko 20 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć do lutego 2027 roku. 

– Koszalin jest sporym placem budowy. Budowa filii WSPR to jeden z przykładów. Niebawem wiele się zmieni – przyznał senator RP Stanisław Gawłowski.

– Wierzę, że ten nowy dom, który właśnie stoi za nami będzie służył medykom jak najlepiej, a lokalizacja jest odpowiednia. – powiedział Prezydent miasta Koszalin Tomasz Sobieraj.

Nowoczesna, funkcjonalna przestrzeń została zaprojektowana z myślą o komforcie pracy zespołów ratownictwa medycznego. Wysoki standard wykonania i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych sprawi, że codzienna praca ratowników stanie się jeszcze bardziej efektywna.

Jako jednostka wojewódzka dbamy o ratownictwo medyczne w całym regionie. W koszalińskiej filii zatrudniamy 59 osób. Chcemy, by pracowali w dobrych warunkach. Nasi medycy biorą udział w blisko 3 tysiącach akcji ratujących ludzkie życie, a ambulanse przejeżdżają w powiecie koszalińskim około 300 tys. km rocznie. – powiedziała dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Dorota Łabinowicz.

Ta filia to spełnienie naszych marzeń i oczekiwań. Będzie w niej wszystko co potrzebujemy, by komfortowych warunkach przygotować się do pracy. – dodał Ratownik Medyczny Paweł Ochim.

Budowa obiektu w Koszalinie jest elementem większego projektu, który przewiduje powstanie trzech nowych budynków dla filii WSPR w regionie. Nowe miejsca stacjonowania – o podobnym wyposażeniu i funkcjach – zyska także Drawsko Pomorskie oraz Pyrzyce. Koszt utworzenia nowoczesnej infrastruktury we wszystkich trzech miejscowościach oszacowano na 39 542 377,02 zł. Kwota została częściowo pokryta z dofinansowania rządowego w ramach programu „Polski Ład” w wysokości 30 mln złotych. Druga część środków, czyli 9 542 377,02 zł pochodzi ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Inwestycja w Drawsku Pomorskim powstaje przy ulicy Chrobrego, zakończono w styczniu br. pierwszy etap inwestycji, w ramach której Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie – Filia Drawsko Pom., przeniosła się do nowego obiektu. Docelowo stacjonować będą w nim: 1 zespół ratownictwa medycznego i 1 zespół transportu międzyszpitalnego. Prace przebiegają zgodnie z terminem, a ich koszt to 9,7 mln zł.

Filia pogotowia ratunkowego w Pyrzycach przy ul. Mickiewicza zabezpieczy funkcjonowanie 2 zespołów ratownictwa medycznego jest realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. W kwietniu br. Został wmurowany kamień węgielny. Koszt inwestycji oszacowano na prawie 10,8 mln zł.

Powrót do listy wpisów
Wróć do szybkiego dostępu