Stop agresji i znieważaniu ratowników medycznych!


Wobec stale rosnącej liczby ataków słownych oraz fizycznych wobec ratowników medycznych, a także ich znieważaniu sprzeciwiamy się jakiejkolwiek przemocy ze strony potencjalnych pacjentów.

Tym samym pragniemy zaapelować do wszystkich pacjentów, naszych obserwatorów i sympatyków – dbajcie i dbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo w sytuacji zagrożenia.

Ratownik medyczny, podczas wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w świetle prawa, jest funkcjonariuszem publicznym. Oznacza to, że zniewaga ratownika medycznego oraz wymierzone w jego stronę akty agresji fizycznej oraz słownej są przestępstwem. Agresywny pacjent może podlegać karze grzywny, ograniczenia wolności, a nawet jej pozbawienia.

Praca ratownika medycznego służy dobrostanowi społecznemu. Niedopuszczalne i wręcz naganne są zachowania podważające kompetencje ratowników, godzące w ich dobra osobiste i bezpieczeństwo zawodowe.

Odpowiedzialność za zniesławienie i zniewagę może mieć zarówno cywilny charakter, jak i prawnokarny. Wszelkie pomówienia jak np. bezpodstawne zarzucanie określonego zachowania, pejoratywnie konotowanego np. pijany ratownik, przypisanie nieprawdziwej cechy (agresywny ratownik), poglądu czy czynu czy też fałszywe oskarżenie o popełnienie przestępstwa – to zniesławienie, które godzi w dobre imię pokrzywdzonego i powoduje utratę zaufania do niego. Zniesławić można ustnie, pisemnie czy graficznie. W przypadku rozpowszechniania dyfamujących wypowiedzi w środkach masowego przekazu, sprawca musi liczyć się z surowszą jeszcze sankcją karną; wyższe zadośćuczynienie i kara pozbawienia wolności do roku.

Natomiast sankcją karną za zniewagę czyli ubliżenie komuś słowem lub czynem, ciężką obrazę, które jest skierowane przeciwko godności osobistej człowieka – czci wewnętrznej, może być kara grzywny albo kara ograniczenia wolności.  Zniewaga rozpowszechniania środkami masowego przekazu może mieć nawet konsekwencje w formie kary pozbawienia wolności do roku.

Wraz z rozwojem technologii, Internet stał się miejscem, w którym coraz częściej dochodzi do popełnienia przestępstw zniesławienia i zniewagi. Sąd Najwyższy wskazał, że  nie tylko komentarze umieszczone w  Internecie mogą wypełniać znamiona przestępstw zniesławienia lub zniewagi, ale również ten sam komentarz umieszczony na komunikatorze lub forum internetowym może jednocześnie stanowić zniesławienie oraz zniewagę, co będzie prowadzić do konieczności zastosowania kumulatywnej kwalifikacji”.

Nie ma naszej zgody na wszelkie akty agresji werbalnej i fizycznej, a zakłócanie prowadzenia medycznych czynności ratunkowych przez zespół ratownictwa medycznego w miejscu zdarzenia – zarówno przez pacjentów, ich rodziny, jak i świadków – jest wysoce niepożądane, gorszące i godne potępienia. W oczach każdego przedstawiciela społeczności lokalnych, winno być to postrzegane jako haniebne, niebezpieczne, przestępcze i odrażające zachowanie.

Społeczna dezaprobata agresywnych postaw wobec Nas, z pewnością przyniesie Nam wsparcie powszechną atencję.

Bądźcie z Nami! Nie przeciwko Nam!

Powrót do listy wpisów
Wróć do szybkiego dostępu