Prace przy budowie nowej siedziby idą pełną parą

Zgodnie z planem prowadzone są roboty przy budowie nowej siedziby Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Duńskiej w Szczecinie. Obecnie gotowy jest surowy stan otwarty. Trwają także prace przy elewacji i dachu, roboty tynkarskie w środku obiektu oraz dzielenie pomieszczeń. W środę, 2 września 2020 roku można było sprawdzić, na jakim etapie jest przedsięwzięcie. Na spotkanie zaprosili marszałek Olgierd Geblewicz oraz dyrektor Roman Pałka, którzy jednocześnie podpisali dokument zwiększający tegoroczną dotację z budżetu województwa na działania przy inwestycji z 6 mln do blisko 6,5 mln zł.

Budowa obiektu przy ul. Duńskiej rozpoczęła się w drugiej połowie marca br. Wykonawcą prac jest firma Calbud. Inwestycja przebiega zgodnie z planem. W pierwszej połowie br. wykonano m.in. niwelacje terenu, palowanie i wylewki żelbetowo-zbrojarskie. Obecnie prowadzone są roboty przy elewacji i dachu, roboty tynkarskie wewnątrz obiektu oraz dzielenie pomieszczeń.

– To inwestycja, o którą zabiegaliśmy długo, ale skutecznie. Wybór lokalizacji stacji nie jest przypadkowy, bo lewobrzeżna, północna część Szczecina rozwija się dynamicznie. Tempo prac jest imponujące, dlatego wierzę, że renomowana szczecińska firma Calbud zakończy prace przed wyznaczonym terminem – powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Budowa ma stabilny montaż finansowy, który w żadnym wypadku nie wpływa na finanse WSPR. Przypomnę, że na potrzeby powstania obiektu przekazaliśmy działkę, potem w 2019 roku środki na rekultywację terenu, a teraz kolejną pomoc finansową. Czekam także na odpowiedź strony rządowej w sprawie wsparcia dla budowy i tej stacji, bo z taką prośbą zwróciłem się do wojewody zachodniopomorskiego na początku sierpnia. Dodatkowo w ramach walki w COViD-19 pogotowie otrzyma w tym roku fundusze unijne na zakup dodatkowych ambulansów, sprzęt i refundację kosztów zatrudnienia – dodał.

Siedziba przy ul. Duńskiej 1 to jeden z dwóch nowych adresów dla obiektów WSPR. Na ponad 4800 m2 powstanie dwukondygnacyjny budynek, w którym będą pomieszczenia dla zespołów ratownictwa medycznego i zaplecze garażowo-techniczne dla ambulansów. W tym miejscu znajdą się także biura, serwerownia oraz strefa do mycia sprzętu i dezynfekcji karetek. Docelowo stacjonować ma tu na co dzień 6 zespołów ratownictwa medycznego, które zostaną przeniesione z obiektu przy al. Wojska Polskiego. 

– Nikogo nie trzeba przekonywać o potrzebie budowy stacji w tym miejscu Szczecina. Nowy budynek zapewni doskonałe warunki dla ratowników medycznych oraz skróci czas dojazdu do potrzebujących o nawet 12 minut. Jak ważne są to chwilę wiem każdy, kto przejechał trasę z naszej siedziby przy al. Wojska Polskiego właśnie na ul. Duńską – mówił dyrektor WSPR w Szczecinie Roman Pałka.

Koszt budowy wyniesie blisko 16 mln zł. 8 mln zł (bez wartości gruntu) to środki pochodzące z dotacji Urzędu Marszałkowskiego. Resztę w tej kwocie stanowią fundusze własne Stacji. Inwestycja – prowadzona na działce przekazanej WSPR przez samorząd województwa o wartości blisko 1,1 mln zł – ma się zakończyć napóźniej do czerwca 2021 roku.

Powrót do listy wpisów
Wróć do szybkiego dostępu