Nowa, główna stacja pogotowia coraz bliżej

Nową siedzibę Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie przy ul. Twardowskiego wybuduje firma MIRBUD S.A. ze Skierniewic. W piątek, 12.03.2021 odbyło się podpisanie umowy z generalnym wykonawcą.

 Ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu docierają do potrzebujących ratując często ich życie – mówił podczas uroczystości Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Należy im się wielki szacunek, ale również zapewnienie odpowiednich warunków pracy i rozwoju, dlatego od lat wspieramy modernizację Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Żmudny proces negocjacji z Rządem doprowadził do tego, że uzyskaliśmy wsparcie na budowę nowej siedziby przy ulicy Twardowskiego. Dzisiaj, po podpisaniu umowy, nie będzie można tego cofnąć. Bardzo wszystkim osobom, które były zaangażowane w ten proces, serdecznie dziękuję. Nasi mieszkańcy mają prawo czuć się bezpiecznie.

Przy ul. Twardowskiego na powierzchni około 1,7 ha mają powstać dwa budynki: B1 i B2. W budynku B1 znajdować się będą pomieszczenia biurowe dla administracji, archiwum główne, serwerownia, pomieszczenia gospodarcze i magazyny, sale szkoleniowe oraz sala konferencyjna a także Ośrodek Symulacji Medycznej (który tymczasowo funkcjonuje w filii WSPR w Międzyzdrojach). W budynku B2 zlokalizowane będą pokoje ratowników medycznych oraz lekarzy, szatnia, pokój czuwania, pomieszczenia działu farmacji oraz bieżącego uzupełniania w materiały medyczne i leki a także garaże dla ambulansów, stanowiska do mycia i odkażania karetek, pomieszczenia na odpady medyczne, pomieszczenia do magazynowania i naprawy sprzętu medycznego oraz magazyny bielizny i odzieży. Nie zabraknie stanowisk do bieżącej obsługi ambulansów.

Całość ma być gotowa do końca 2022 roku. Firma MIRBUD S.A. zadeklarowała realizację zadania za kwotę 32 841 000 zł. Od chwili podpisania umowy w ciągu 7 dni wykonawca będzie musiał wejść na teren budowy i rozpocząć prace. Ich zakres obejmuje rozbiórkę pozostałych na terenie obiektów oraz budowę nowej stacji pogotowia.

– Jestem pełen podziwu i determinacji w działaniu, aby tak ważna inwestycja mogła powstać dla mieszkańców Szczecina i regionu – mówił Tomasz Sałata, członek zarządu Mirbud S.A. – Jest mi niezmiernie miło, że nasza firma będzie wieńczyła tak ważne dzieło. Zapewniam, że dotrzymamy terminu realizacji, a jakość wykonanych prac będzie wysoka i zadowalająca dla przyszłych użytkowników.

 Teren przy ul. Twardowskiego jest gotowy do przekazania wykonawcy. Do tej pory przeprowadzono tu już pierwszy etap wyburzeń oraz wykonano niezbędne przyłącza. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych WSPR w Szczecinie a także dzięki wsparciu ze strony urzędu marszałkowskiego oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Całkowity szacunkowy koszt inwestycji to ok. 52 mln zł.

– Nasza nowa siedziba przy ul. Duńskiej jest już niemal gotowa, wkrótce rozpoczną się prace budowlane dotyczące wyczekiwanej siedziby przy ul. Twardowskiego – mówił podczas uroczystości Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. – Na tych inwestycjach skorzystają przede wszystkim mieszkańcy, bo znacząco skróci się czas dojazdu zespołów ratownictwa medycznego do pacjentów, a to dzięki nowej lokalizacji stacji, ale też dzięki temu, że ambulanse będą natychmiast gotowe do wyjazdu. Aktualnie karetki stacjonują pod gołym niebem na placu przy al. Wojska Polskiego, co w mroźne i śnieżne dni wiąże się z koniecznością ogrzania i odśnieżenia ambulansu przed wyjazdem. Dzięki nowej siedzibie poprawią się znacząco warunki pracy ratowników medycznych i lekarzy, którzy oczekiwać będą na wezwania do pacjentów i co ważne, załogi będą działały w pełnym reżimie sanitarnym. Ponadto w nowej siedzibie odbywać się będą szkolenia dla ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek w nowoczesnym Ośrodku Symulacji Medycznych, który zostanie tu przeniesiony z filii WSPR w Międzyzdrojach.

Powrót do listy wpisów
Wróć do szybkiego dostępu