Flota WSPR wzbogacona o nowe ambulanse

Sześć nowych ambulansów zakupiono dzięki rządowej dotacji celowej w wysokości 3 600 000 zł na realizację zadania polegającego na dofinansowaniu systemu PRM w zakresie zakupu ambulansów wraz z dodatkowym wyposażeniem.

Nowe ambulanse zasiliły system WSPR w Szczecinie i zostały zadysponowane do stałego użytku dla następujących miejscowości:

– Międzyzdroje,

– Nowogard,

– Czaplinek,

– Kamień Pomorski,

– Chojna,

– Szczecin.

Uroczyste przekazanie odbyło się 29 maja br. na terenie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie przy ulicy K. Twardowskiego 18. W uroczystości uczestniczyli: Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Roman Pałka, a także przedstawiciele służb i instytucji, kierownicy filii i ratownicy medyczni.

Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski podczas swojego przemówienia zwrócił szczególną uwagę pracę ratowników medycznych i to jak nowy sprzęt może pomóc im w codziennych wyzwaniach zawodowych:

– Ratownicy medyczni czuwają na dyżurze przez całą dobę. Udzielają pomocy każdemu, kto tego potrzebuje, bez względu na jego poglądy polityczne czy przekonania. Muszą mieć zapewnione komfortowe warunki pracy i najlepszy sprzęt, umożliwiający im ratowanie ludzkiego życia. Cieszę się więc, że ratownicy w naszym województwie będą mieć do swojej dyspozycji kolejne, nowoczesne ambulanse pełne innowacyjnego sprzętu. Pamiętać należy jednak, że te świetnie wyposażone karetki, bez ratowników, to tylko bezużyteczne maszyny. Ich posiadanie i wykorzystanie ma sens tylko wówczas, gdy trafią we właściwe ręce. Nie mam wątpliwości, że ręce medyków pracujących w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie są tymi właściwymi. Dziękuję wszystkim ratownikom za ich codzienną siłę, odwagę, wytrwałość i walkę do końca o życie drugiego człowieka. Oby te nowe karetki i nowy sprzęt nie musiały być przez Was często wykorzystywane, ale jeśli już do tego dojdzie – niech pomogą uratować wszystkich pacjentów, do których wyruszycie z pomocą.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, w swoim wystąpieniu, podkreślił wysoki poziom funkcjonowania WSPR w Szczecinie:

– Zachodniopomorskie pogotowie jest świetnie zorganizowane. Stacja stawiana jest w innych regionach kraju za wzór do naśladowania. Wpływ na tę sytuacje mają z pewnością inwestycje w tabor i infrastrukturę, bo to ważny element ratowania ludzkiego życia. Jednak nie zapominajmy, że nie byłoby takiego efektu, gdyby nie doświadczenie i pełne zaangażowanie kadry medycznej pracującej przecież w niezwykle trudnych warunkach – podkreślił Marszałek.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie oprócz podkreślenia jak ważny jest zakup nowych ambulansów, zapowiedział, że flota w najbliższym czasie zostanie po raz kolejny zasilona:

– Aby być skutecznym w niesieniu pomocy trzeba mieć odpowiednią kadrę i sprzęt. Ambulanse przejeżdżają rocznie około 5 milionów kilometrów, dlatego co kilka lat wymieniamy część naszej floty. Planujemy już kolejne zakupy – przyznał dyrektor.

Nowe ambulanse to pojazdy marki Mercedes-Benz. Karetki mają żółty kolor karoserii co wynika z wytycznych Ministerstwa Zdrowia, które wskazują, że od stycznia 2028 roku wszystkie auta funkcjonujące w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego mają mieć ujednolicony żółty kolor i oznakowanie.

Na wyposażeniu każdego z nich jest wysokiej klasy sprzęt medyczny, ponadto w ramach dotacji rozszerzono wyposażenie o wideolaryngoskopy oraz krzesełka kardiologiczne, wyposażone w odpinany, rozkładany system płozowy ułatwiający m. in. transport pacjenta po schodach.

Powrót do listy wpisów
Wróć do szybkiego dostępu