Cztery nowe, żółte ambulanse dla WSPR

O cztery nowe ambulanse powiększyła się flota karetek Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Zakup był możliwym dzięki unijnym funduszom skierowanym do walki z COViD-19 przez Marszałka Województwa w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego.

Nowe pojazdy to karetki marki Mercedes Benz. Na wyposażeniu każdej z nich jest: defibrylator, respirator, ssak akumulatorowy, pompa infuzyjna, krzesło transportowe oraz platforma do mechanicznego ucisku klatki piersiowej. Na zakup ambulansów wraz ze specjalistycznym sprzętem przeznaczono ponad 2,6 mln zł. Koszt pojedynczego auta wyniósł ponad 600 tys. zł.

– Wsłuchując się w głos wirusologów, którzy na jesień przewidywali drugą falę zachorowań na COViD-19, już w lipcu zdecydowaliśmy o przeznaczeniu kolejnych unijnych funduszy na walkę z koronawirusem. Ze środków skorzystało 27 placówek medycznych w regionie, w tym także zachodniopomorskie pogotowie. WSPR zdecydowała o nabyciu nowych ambulansów. To szczególnie ważny zakup, bo w dobie koronawirusa ratownicy medycznymi spieszą z pomocą dużo częściej. Karetki są w ruchu całą dobę, a dodatkowo bardzo często są poddawane dekontaminacji – podkreśla marszałekwojewództwa Olgierd Geblewicz.

Pojazdy wyjadą do akcji ratujących ludzkie życie w Policach, Gryfinie, Goleniowie i Gryficach. Ciekawostką jest fakt, że nowe ambulanse mają żółty kolor karoserii. To pierwsze systemowe karetki w tym kolorze na Pomorzu Zachodnim należące do WSPR w Szczecinie. Kolor ten jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, które wskazuje, że od stycznia 2028 roku wszystkie auta funkcjonujące w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego mają mieć ujednolicony żółty kolor i oznakowanie.

– Nowoczesne, sprawne ambulanse pozwalają naszym zespołom ratownictwa medycznego na szybkie dotarcie do pacjentów potrzebujących pomocy, dlatego tak ważny jest dla nas odpowiedni tabor, wyposażony w specjalistyczny sprzęt służący do ratowania ludzkiego życia – mówi dyrektor WSPR w Szczecinie Roman Pałka. – W czasie pandemii wykorzystujemy większą liczbę ambulansów, ponieważ aktualnie oprócz 82 karetek funkcjonujących w systemie, mamy także 17 ambulansów przeznaczonych do przewozu pacjentów zakażonych koronawirusem, 5 karetek wymazowych oraz 5 karetek komercyjnych – dodaje.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego dysponuje obecnie 143 wysoko specjalistycznymi pojazdami. W 2019 roku ambulanse WSPR w Szczecinie wykonały ponad 170 tys. wyjazdów ratujących życie. Przejechały ponad 4 mln km.

Zakup 4 nowych ambulansów możliwy był dzięki dofinansowaniu w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. WSPR w Szczecinie otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 mln zł, w ramach projektu „Wsparcie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie w walce z COVID-19” , w tym 4,25 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 a ze środków dotacji celowej – 750 tys. zł. Koszt zakupu karetek wraz z wyposażeniem wyniósł 2.641.449,24 zł. Pozostałą kwotę przeznaczono na zakup dodatkowych respiratorów, defibrylatorów, ssaków przenośnych, pomp infuzyjnych i automatycznego urządzenia do kompresji klatki piersiowej jak i  płynów i urządzeń do dezynfekcji  oraz środków ochrony indywidualnej dla zespołów ratownictwa medycznego.

Powrót do listy wpisów
Wróć do szybkiego dostępu