Symulatory

Nowoczesne symulatory pacjenta, które znalazły się w Ośrodku Symulacji Medycznych, to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania odzwierciedlające żywego człowieka w tym jego fizjologię, ciało i oddziaływanie na podawane związki farmakologiczne. Symulatory te w rzeczywistym czasie i sposób zgodny z fizjologią człowieka reagują na wykonywane czynności, zabiegi medyczne oraz podawane leki. Na chwilę obecną stanowią one najdoskonalsze narzędzie dydaktyczne. Pozwalają na przeprowadzenie symulacji wysokiej wierności.

Wszystkie symulatory umieszczone zostały w pomieszczeniach znajdujących się w zasobach Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie w filii w Międzyzdrojach i będą służyły do przeprowadzania szkoleń zarówno polskich jak i niemieckich grup pracowników medycznych zatrudnionych przez partnerów projektu. Za zakup i funkcjonowanie symulatorów odpowiada WSPR w Szczecinie.

Symulator Ambulansu

Replika przedziału medycznego karetki wyposażona  w wieloosiową platformę ruchu pozwalającą na realistyczne odwzorowanie charakteru ruchu pojazdu;

Mobilny Symulator Urazowy

Symulator odwzorowujący dorosłego pacjenta, który jest całkowicie mobilny i bezprzewodowy; umożliwia przeprowadzenie szkoleń w różnych warunkach pogodowych, w warunkach naturalnych i miejscach trudno dostępnych. Wśród jego funkcji są m.in.: posiadanie realistycznych dróg oddechowych, wydawanie realnych odgłosów, mruganie powiekami, ruch gałek ocznych, wyczuwalny obustronny puls. Symulator ten posiada kilka miejsc krwawienia w tym np. kończyny, brzuch czy górna część ciała; ma wewnętrzne zbiorniki na krew i realistyczną artykulację. Pozwala na przeprowadzanie ćwiczeń w przypadku amputacji lub ran postrzałowych.

Ratunkowy Symulator Pacjenta

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie fizjologii i farmakologii, symulator ten pozwala na wysokospecjalistyczne i realistyczne podejmowanie wszelkich czynności medycznych; wśród jego funkcji są m.in. pocenie się, ślinienie, łzawienie, sinienie, ruszanie gałkami ocznymi. Symulator ten posiada także źrenice reagujące na światło; istnieje u niego możliwość wygenerowania obrzęku języka, gardła czy krtani oraz możliwość zakładania dojść doszpikowych i dożylnych.

Porodowy Symulator Pacjenta

Symulator realistycznie odwzorowuje zachowanie i cechy kobiety rodzącej jak i jej dziecka. Wyposażony jest w naturalnie odwzorowaną miednicę, organy płciowe, kanał rodny. Manekin umożliwia m.in. automatyczne schodzenie i obrót dziecka podczas akcji porodowej, różne ułożenie płodu, krwawienie z dróg rodnych. Dziecko natomiast wyposażone jest w odkształcalną główkę, wyczuwalne ciemiączko i szew strzałkowy, pępowinę, łożysko; symulator umożliwia również przeprowadzenie porodu z zastosowaniem kleszczy porodowych czy próżnociągu. Symulator pozwala na pomiar tętna, wykonanie zapisu EKG, uciskanie klatki piersiowej, dostępu  dożylnego, badania tonów serca. Posiada także drogi oddechowe z możliwością ich udrożnienia, słyszalny oddech, ruchomą klatkę piersiową. Można go wentylować przy pomocy worka samorozprężalnego.

Symulator Niemowlęcia

Symulator niemowlęcy opracowany jest z myślą o typowych schorzeniach i obrażeniach występujących u kilkumiesięcznych dzieci uwzględniając dodatkowo zmiany w ich fizjologii. Umożliwia wykonanie ekg, saturacji, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru temperatury ciała i ciśnienia zaklinowania tętniczek płucnych.

Pediatryczny Symulator Ratunkowy

Symulator podobny w swej specyfice do symulatora niemowlęcego, posiada on jednak oprogramowanie upodabniające go do zmian fizjologicznych typowych dla dziecka w przedziale wieku 5-7 lat. Budową anatomiczną przypomina dziecko w tym wieku.

Symulatory pacjentów i wyposażenie techniczne Ośrodka Symulacji Medycznych dostarczyła Laerdal Medical Poland sp. z o.o., razem z firmą SimEdu,  natomiast symulator przedziału medycznego ambulansu dostarczyła firma AUTO-FORM Sp. z o.o. i wspólnik sp.k. Koszt zakupu symulatorów i wyposażenia technicznego Ośrodka Symulacji Medycznych to 2.695.035,25 zł brutto.